Į užmojus keisti įstatymą atsinaujinančios energetikos atstovai atsako grasinimais teismais

2013-11-13 10:39:58
 
Energetikos ministerijai siūlant keisti Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymą, atsinaujinančių išteklių atstovai piktinasi, kad  norint kovoti su saulės energetikos bumu, bus susidorota su visu  atsinaujinančių išteklių energetikos sektoriumi.

Teigiama, kad įstatymo pataisos kirs ne tik saulės jėgaines instaliuoti  užsimojusiems verslininkams, bet ir kitiems sektoriams – vėjo, biokuro  energetikai.

Atsinaujinančių išteklių energetikos atstovai tikina, kad jei Seime bus  priimtos šiuo metu Energetikos ministerijos paruoštos įstatymo pataisos, žalios  energetikos atstovams bus užkirstas kelias gauti paskolas iš bankų projektams, o  jau pasiruošę statyti jėgaines verslininkai praras lėšas ir turės teisę kreiptis į teismą dėl žalos atlyginimo.

„Šiuo metu vyksta procesas Vyriausybės institucijose, kuris formuoja  ypatingai žalingą teisėkūros principą. Kalbame LR Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo projektą, kuris yra stumiamas pažeidžiant teisėkūros  principus. Nerimo priežastis ne ta, kad kad keičiamas įstatymas, bet ta, kad įstatymas keičiamas ypatingos skubos tvarka, visiškai neatsižvelgiant į visuomenės pastabas nei kitų valstybinių institucijų pastabas“, - spaudos  konferencijoje kalbėjo Fotoelektros technologijų ir verslo asociacijos atstovas  Rimvydas Karoblis.

Pasak jo, Energetikos ministerijos parengtame projekte įtvirtinama, kad  leidimus vystyti atsinaujinančių išteklių energetiką gavę asmenys iki šių metų kovo 1 d. privalo kreiptis dėl leidimo gaminti elektros energiją.

Atsinaujinančių išteklių energetikos atstovai teigia, kad dėl šių leidimų kreiptis reikia jau investavus minimaliai 50 proc, projekto lėšų, tačiau iki  kovo mėnesio pradžios tai yra neįmanoma.

Energetikos ministerija yra gavusi 16 tūkst. paraiškų plėsti saulės  energetiką, kuri leistų pastatyti jėgainių virš 500 MW galios. Jas visas  pastačius, elektra pabrangtų penkiais centais, teigia R. Karoblis. Tačiau kartu  jis įsitikinęs, kad yra neįmanoma, jog visi leidimai plėsti atsinaujinančią energetiką virstų jėgainėmis.

„Kaip žmogus, dalyvaujantis saulės energetikoje penkerius metus, galiu  pasakyti, kad tokią riziką reikėtų vertinti kaip teorinę, o ne praktinę. Tokiam  kiekiui projektų įgyvendinti reikėtų virš 2 mlrd. Lt. Dabar nerealu būtų pritraukti tokią sumą į šį sektorių. Bankai nefinansuoja saulės energetikos arba žiūri labai atsargiai. Žiūrint iš techninės pusės ir nematau realios galimybės.  Reikėtų virš 2 tūkst. žmonių, kurie dirbtų kasdien dvejus metus“, - kalbėjo  Fotoelektros technologijų ir verslo asociacijos narys ir bendrovės „Via Solis“ vadovas R.Karoblis.

Kaip teigė atsinaujinančios energetikos specialistas, pagrindinė įstatymo  projekto problema – pakeitimai apima visą atsinaujinančią energetiką, nors  kalbama apie saulės energetikos bumo pažabojimą.

„Bankinis sektorius yra pasakęs, kad jei bus priimtas toks įstatymas, atsiras  politinė rizika ir jokie analitiniai filtrai tokių paskolų nepraleis“, - įsitikinęs pašnekovas.

 

Šaltinis: www.delfi.lt