Specialistas pataria: kaip išsipainioti iš finansinių sunkumų

2016-04-26 11:41:25

Finansus reikia planuoti – tai padeda apvažiuoti finansines duobes. Jeigu problema pastebėta per vėlai, reikia atvirai tai pripažinti ir įvertinti galimus nuostolius ir be sentimentų imtis sprendimų. Tokius patarimus dalija Rimvydas Kucinas, UAB „Findep“ direktorius.

1. Įmonės veiklą, finansus reikia planuoti bent kelis mėnesius į priekį. Jeigu dėl sezoniškumo ar sumažėjusių užsakymų gali sutrikti pinigų srautai, nereikia atidėlioti sprendimų. Jų reikia imtis nelaukiant, kol įmonė įkris į duobę. Jeigu duomenis sunku interpretuoti, galima pasitelkti finansinę sveikatą matuojančias skaičiuokles.

2. Reikia atvirai įvardinti problemą ir prognozuojamus nuostolius. Nustačius nuostolių priežastis, lengviau surasti problemos sprendimą. 

3. Aptarti įmonės finansus su konsultantu – trumpas pokalbis gali padėti išvengti didelių nuostolių. 

4. Jeigu sulaukėte rašytinių įspėjimų dėl skolų apmokėjimo, atsakykite. Bendravimas padės lengviau susitarti dėl atidėjimų, mokėjimų dalimis nei tyla. 

5. Jei vėluojama atsiskaityti su tiekėjais, nevenkite bendravimo. Net jei padėtis ir labai sudėtinga, neišjunkite telefono. Praradus pasitikėjimą ir reputaciją, ją labai sunku susigrąžinti.

6. Nebijokite pokyčių. Susidūrus su problemomis, reikia į šalį patraukti sentimentus, kuriuos kelia kažkokia sėkminga verslo dalis, turtas ar darbuotojai. Tik greitai atsisakius sunegalavusių verslų galima išsaugoti sveiką verslo dalį. Priešingu atveju savininkas gali prarasti viską.

7. Dėl pertvarkymų, restruktūrizavimo neturėtų būti gėda – verslas nuolat keičiasi, todėl natūralu, kad jis gimsta, auga, keičiasi, o kartais ir miršta. Netgi bankrotas yra patirtis, kuri padės kurti naujus verslus. 

8. Restruktūrizavimas padeda sureguliuoti santykius su kreditoriais, nes sustabdomi išieškojimai, ieškiniai dėl bankroto, atsiranda laiko susikoncentruoti ties įmonės problemomis ir jų sprendimais. Restruktūrizavimo įstatymas suteikia pusę metų paruošti atsiskaitymo su kreditoriais planą. Paprastai to pakanka paruošti atsiskaitymo su kreditoriais planą, realiai įvertinti įmonės perspektyvas.

9. Jei vis tik verslo nepavyksta išsaugoti, nereikia atidėlioti apsisprendimo dėl bankroto. Svarbu nesirinkti „fenikso“ kelio. Už lango jau ne 2008 m., panašias schemas rinka perpranta greičiau ir dėl to vėliau galima susilaukti didelių problemų. Skaidrus bankrotas ir galimybė pradėti iš naujo yra didesnė vertybė, nei slapstymasis nuo kreditorių.

Straipsnis publikuotas "vz.lt" portale: http://vz.lt/vadyba/finansai-apskaita/2016/04/24/specialistas-pataria-kaip-issipainioti-is-finansiniu-sunkumu