Verslo planas – ar jo reikia?

2013-11-13 10:54:44

Pirmąjį verslą žmonės kuria skirtingai: vieni jo imasi spontaniškai ir jau per kelias dienas užsisako prekių, išsinuomoja patalpas, įsteigia įmones, kiti kelis mėnesius viską nuodugniai skaičiuoja, mokosi ir rašo verslo planą.

Apie pastarąjį dokumentą pirmiausia kalba daugelis pradedamo verslo konsultantų, mat dažnai tik parašęsverslo planą gali įsitikinti, ar idėja bus pelninga. Sėkmingai be planų sukūrę ir išplėtoję įmones verslininkai neretai iš anų pasišaipo, esą planai reikalingi tik tiems, kuriem reikalingas verslo finansavimas.

„Bet kokiame versle, net didelės įmonės, turėtų būti vadovaujamasi verslo planu. Tai bet kokiai įmonei yra pliusas“, – sako Algimantas Variakojis, Verslo angelų fondo I partneris.

Pliusas verslui

Verslo angelas pabrėžia, kad išskirtinai gerą verslo idėją turintis pradedantysis gali išsiversti ir be verslo plano, tačiau bet kuriuo atveju jį geriau turėti.

„Jei žmogus turi gerą verslo idėją, verslo planas jam gali būti nereikalingas. Bet tokiu atveju idėja turi būti nuostabi. Atsiras žmonių, kurie jam padės ją įgyvendinti. Jei jis turi puikią verslo idėją ir žmonių, kurie ją gali įgyvendinti, tai dar geriau. Jei prie viso to pridėtumėte verslo planą, tuomet sėkmės tikimybė labai didelė.Verslo planas yra pliusas. Jį turėti visada yra geriau nei neturėti. Patarčiau visiems verslininkams pradėti turint savo verslo planą. Vėliau aklai juo vadovautis nereikia, tačiau pagrindinės gairės jame vis tiek bus numatytos“, – sako p. Variakojis.

Nebūtini šablonai

Į Verslo angelų fondą nuolat besikreipiantys pradedantieji verslininkai tikisi sulaukti investuotojų susidomėjimo, finansinės ir intelektualinės pagalbos įgyvendinti verslo idėją. Ponas Variakojis teigia, kad ne visi jie geba ant popieriaus lapo išdėstyti savo mintis.

„Būna, susisiekia su mumis įsitikinę, kad turi puikią idėją, tačiau nori viską išaiškinti tik susitikę, negali atsiųsti nė puslapio idėjos aprašo. Mes visada prašome, kad verslo idėja būtų aprašyta, paskaitę nusprendžiame, ar verta toliau domėtis“, – sako pašnekovas.

Anot jo, rašant verslo planą, nebūtina vadovautis konkrečiomis kieno nors nustatytomis taisyklėmis. Šabloninius verslo planus paprastai rašo tie, kurie tikisi iš bankų ar kredito unijų gauti paskolą verslui.

„Nebūtinai verslo planas turi būti šabloninis, rašytas pagal tam tikras taisykles. Tai gali būti tiesiog ranka surašyta verslo idėja, puslapio ar kelių puslapių apimties, su svarbiausiais jai įgyvendinti reikiamais dalykais. Svarbu, kad iš jo viskas būtų aišku pačiam verslą pradedančiajam ar investuotojui, į kurį ketinama kreiptis“, – aiškina p. Variakojis.

Planas pravertė

Seserys Laura ir Ieva Šidlauskaitės, valdančios UAB „Seserys“, kuriai priklauso restoranas „Shimai sushi & wine“, šiandien džiaugiasi, kad prieš imdamosi verslo netingėjo nuodugniai viskuo pasidomėti ir parašyti išsamų verslo planą.

„Prieš pradėdamos verslą, atsakingai ruošėmės. Lankėme mokesčių, darbo, higienos seminarus, skirtus pradedantiesiems verslininkams. Aplankėme maitinimo įstaigoms skirtą parodą. Išsiaiškinome, kiek kainuoja indai, technika ir t. t.“, – pasakoja seserys.

Verslo planas taip pat gali būti puiki priemonė artimiesiems nuraminti ir įtikinti.

„Sutuoktinio tėtis iš pradžių skeptiškai žiūrėjo į ketinimus kurti verslą. Bet pamatęs mūsų entuziazmą ir ryžtą, perskaitęs verslo planą, paskolino trūkstamą pinigų dalį“, – pasakoja Ieva.

Kitas pavyzdys – Uosis Sturys, Kaune valdantis bendrovę „Lazertronas“.

„Gyvenime esu rašęs daug verslo planų, tačiau juos parašęs pamatydavau, kad rezultatas finansiniu atžvilgiu išeina minusinis. Galiausiai rašydamas dabartinio verslo planą pamačiau, kad šis atsipirks. Taip ir buvo – atsipirko“, – sako pašnekovas.

Šaltinis: http://vz.lt/article/2013/10/9/verslo-planas-ar-jo-reikia#ixzz2hJPodlKi