Restruktūrizavimas – realus šansas išsaugoti finansinių problemų kamuojamą verslą

2015-07-02 11:50:52

Projekto nebankrutuok.lt specialistai teigia, kad Lietuvoje yra nepakankamai išnaudojamos galimybės restruktūrizuoti su finansiniais sunkumais susidūrusios įmonės veiklą. Tinkamai parengus ir patvirtinus restruktūrizavimo planą, įmonė gali įveikti sunkumus ir tęsti veiklą toliau.

„Lietuvoje, lyginant su Vakarų šalimis, restruktūrizuojama kur kas mažesnė dalis su finansiniais sunkumais susidūrusių įmonių ir žymiai didesnė dalis jų bankrutuoja. Restruktūrizavimo teikiamos galimybės mūsų šalyje visai be reikalo neišnaudojamos. Bankroto atveju viskas yra nubraukiama, o restruktūrizuojant įmonė toliau vykdo veiklą, išsaugo darbuotojus, verslo ryšius, kontaktus. Tai reiškia, kad išlaikomas visas įdirbis, o įmonei pavykus atsigauti, galima veiklą vykdyti toliau, nereikia visko kurti nuo nulio“, - aiškina nebankrutuok.lt restruktūrizavimo grupės vadovas Rimvydas Kucinas.

Šiuo metu inicijuojami Restruktūrizavimo įstatymo pakeitimai, tačiau ir dabar veikiančio įstatymo galimybės nėra iki galo išnaudojamos vien dėl paprastos priežasties, kad įmonės paprasčiausiai nežino apie įstatymo teikimas galimybes, arba inicijuoja restruktūrizavimą per vėlai, kai problemos įsisenėjusios ir sunku kažką pakeisti, teigia R. Kucinas.

Pasak jo, restruktūrizavimas labiau naudingas ne tik įmonės savininkams, bet ir kreditoriams.

„Statistika rodo, kad įmonei bankrutavus, be darbuotojų ir bankų, likusieji kreditoriai geriausiu atveju atgauna tik mažą dalį skolų. Restruktūrizavimo atveju įmonė dirba toliau, tad yra didelė tikimybė atgauti kur kas didesnę dalį, o neretai – ir visą sumą“, - sako Rimvydas Kucinas.

Restruktūrizavimo procesai dažnai nuvertinami, žiūrint tik statistinius duomenis, kiek iš jų pasibaigė sėkmingai – atsiskaitymu visais kreditoriais. Tačiau reikėtų žiūrėti plačiau – nebūtinai restruktūrizavimo procesas turi baigtis po 4–5 metų pilnu atsiskaitymu su kreditoriais.

Restruktūrizavimas gali būti nutrauktas bet kada, o įmonė – sugrįžti į normalią būseną, nes pagrindinis proceso tikslas yra išspręsti finansines problemas. Tai galima padaryti pertvarkius verslą ir pradėjus dirbti pelningai, susitarus su banku dėl paskolos mokėjimų išdėstymo, pardavus dalį turto ir iš gautų lėšų sumažinus skolas kreditoriams, bei kitais būdais. Kitaip sakant, procesas gali ilgai neužtrukti, bet tai laikas, kuris yra gyvybiškai svarbus išspręsti problemoms ir išgyventi įmonei.

Pasirinkus restruktūrizavimą – pusmetis ramybės

Labai svarbu ir tai, kad pasirinkus restruktūrizavimą, įmonei suteikiamas šešių mėnesių laikotarpis, kurio metu turi būti paruoštas ir patvirtintas restruktūrizavimo planas. Tuo metu kreditoriai negali areštuoti jokio įmonės turto, sustabdomas visų susidariusių skolų mokėjimas, delspinigių skaičiavimas, įmonei negali būti keliama bankroto byla.

„Labai dažnai pasitaiko, kad bendrovei vos tik susidūrus su finansinėmis problemomis, dėl paprasčiausiai išsibalansavusių pinigų srautų ar patyrus nuostolių, ją tuoj pat pradeda spausti kreditoriai, tiekėjai, VMI ir Sodra, nutraukiamos kredito sutartys, areštuojamos sąskaitos, reikalaujama avansinių atsiskaitymų už prekes ir pan.

Tai galutinai paraližuoja įmonės veiklą ir galimybes išlipti iš finansines duobės. Pradėjus restruktūrizavimą, įmonei suteikiamas atokvėpis, kurio metu galima peržiūrėti įmonės situaciją ir perspektyvas, pasiruošti ir susiderinti skolų grąžinimo grafikus“, - pasakoja nebankrutuok.lt restruktūrizavimo administratorius Kęstutis Stankus.

Sėkmė priklauso nuo tinkamai parengto plano

Parengtą restruktūrizavimo planą per pusę  metų turi patvirtinti bent du trečdaliai įmonės kreditorių.

„Svarbu ne tik gerai parengti planą, bet ir įtikinti jo veiksmingumu kreditorius. Tam reikia itin patyrusios ir įvairių sričių specialistų – teisininkų, finansininkų, administratorių – komandos. Būtent tokią komandą mes esame subūrę ir todėl mūsų restruktūrizuojamos įmonės dažniausiai šį procesą pereina sėkmingai“, - sako restruktūrizavimo administratorius K. Stankus.

Pagal restruktūrizavimo planą įmonė veiklą vykdo 4–5 metus, todėl yra labai svarbu jame aprašyti visas galimos situacijas ir veiklos perspektyvas. Jos turi būti patrauklios ir suprantamos kreditoriams, taip pat turi būti nustatyti aiškūs rodikliai, pagal kuriuos restruktūrizavimo administratorius bei kreditoriai galės sekti plano vykdymą ir priimti sprendimus. Jame svarbu suderinti tiek kreditorių lūkesčius ir norus kuo greičiau atgauti skolas, tiek įmonės finansines galimybes.

Nebankrutuok.lt komandos specialistai deda visas pastangas, kad įmonė būtų išgelbėta, padeda įvertinti situaciją, pataria vadovams dažnai veikia kaip tarpininkai derinant šias pozicijas. Dėl to 3 iš 4 Nebankrutuok.lt klientų restruktūrizavimo planai būna patvirtinami kreditorių.

Dirba administratoriai, finansininkai ir teisininkai

Nuo 2008 m. dirbanti nebankrutuok.lt administratorių komanda yra vykdžiusi 66 restruktūrizavimo procedūras iš visų 368 nuo 2001 metų Lietuvoje vykdytų procedūrų. Finansų specialistai parengė per 50 restruktūrizavimo plano metmenų ir planų, 75 proc. iš jų buvo patvirtinti kreditorių arba teismo.

„Mūsų komandą sudaro restruktūrizavimo administratoriai, turintys didžiausią patirtį Lietuvoje, daugybėje restruktūrizavimo procesų dalyvavę finansininkai, kurie padeda paruošti restruktūrizavimo planą, veda derybas su kreditoriais, prognozuoja įmonės veiklos rezultatus, patyrę advokatai padeda atstovauti ginčuose su kreditoriais, ruošiant sutartis.

Paprastai jau pirmojo susitikimo metu mūsų specialistai įvertina kliento būklę ir perspektyvas, galimybes restruktūrizuotis ir galimas rizikas bei sunkumus. Mes imamės darbo tik tuo atveju, jeigu matome, kad mūsų kompetencija galės realiai padėti įmonei“, - teigia Rimvydas Kucinas.

Nebankrutuok.lt klientų atsiliepimai

UAB „Agrokontraktas“ vadovas Gintautas Volkevičius

„Po „Ūkio banko“ bankroto mūsų įmone susidūrė su apyvartinių lėšų trukumu. Turėjome grąžinti kreditus, o tai labai išbalansavo pinigų srautus. Nors įmonės rezultatai buvo neblogi, tačiau dėl apyvartinių lėšų trūkumo pradėjome vėluoti atsiskaityti su ūkininkais už pateiktus grūdus.

Prasidėjo sąskaitos areštai, grasinimai dėl bankroto, užsisuko teismo posėdžių karusele. Visiškai nebuvo galimybių planuotis kasdienine veikla, mokėjimus. Pradėjus restruktūrizavimą, situacija pasikeitė – nutilo begaliniai skambučiai dėl skolų apmokėjimo, atsirado galimybė peržiūrėti įmonės veiklos perspektyvas, resursus. Šiuo metu ruošiame atsiskaitymo su kreditoriais planą. Džiugu, kad kol kas kreditoriai mato įmonės pastangas atsiskaityti ir yra nusiteikę geranoriškai.

UAB „Būstuva“ vadovas Edvadras Galvanauskas

„Restruktūrizavimo metu mūsų įmonė pagal plane patvirtintas sąlygas gavome paskolą iš SEB, pritraukėme investuotojų, užbaigėme statomą daugiabutį, gražinome didžiąją dalį skolų. Tai padėjo išsaugoti verslą, šiuo metu pradėjome naujo daugiabučio statybas.

Jei vadovai tiki įmonės perspektyvomis, bendrauja su kreditoriais, restruktūrizavimas tikrai geras vaistas išspręsti finansines problemas.“

Plačiau: www.nebankrutuok.lt