Tarpbankinės palūkanų normos EURIBOR po truputį kyla aukštyn

2013-11-12 16:55:18

Skolininkų vėl laukia nerimo dienos – daugiau kaip metus rekordinėse žemumose išsilaikiusios tarpbankinės palūkanų normos EURIBOR po truputį kyla aukštyn.

„Pereiname į palūkanų augimo stadiją“, – taip pradėjusią kilti EURIBOR palūkanų kreivę komentavo Mindaugas Vaičiulis, Finansų analitikų asociacijos narys.

Pernai gegužę šešių mėnesių EURIBOR norma buvo nukritusi žemiau 1 proc., o nuo vasario pradžios jau padidėjo nuo 1,331 iki 1,355 proc. Tai nieko gero nežada skolininkams, paėmusiems paskolas eurais, mat jiems teks susitaikyti su didesnėmis įmokomis bankams.

Tačiau iki 1,35 proc. ūgtelėjusios 6 mėnesių laikotarpio euro palūkanos, anot M.Vaičiulio, vis dar yra „nenormaliai mažos“. Jų didėjimas signalizuoja bankų lūkesčius, kad per artimiausią pusmetį Europos centrinis bankas (ECB) turėtų pakelti bazines palūkanų normas.ECB jau dvejus metus laiko rekordiškai žemas bazines palūkanų normas ir taip skatina ekonomiką. Tačiau pastaruoju metu nerimą kelia Senojo žemyno šalyse didėjanti infliacija, kuriai suvaldyti gali tekti kilstelėti bazines palūkanų normas.

Vasario 10-ąją ECB pareiškė, kad dabar 1 proc. siekianti bazinė palūkanų norma „yra adekvati“, todėl nėra jokios skubios priežasties ją didinti. Tačiau centrinio banko prievaizdai ir toliau atidžiai stebės infliaciją, kuri Europos šalyse auga. Infliacija euro zonoje šiemet sausį, palyginti su tuo pačiu mėnesiu prieš metus, ūgtelėjo iki 2,4 proc. Tikimasi, kad šiemet infliacija bus šiek tiek mažesnė nei 2 proc., o metų pabaigoje dar kris. Tačiau tokias viltis daužo ypač sparčiai augančios energetinių išteklių ir maisto kainos. Todėl labai tikėtina, kad ECB jau trečiąjį ketvirtį kilstelės bazines euro palūkanų normas.

Anot M. Vaičiulio, apie 3 proc. svyruojančios EURIBOR palūkanos būtų „protingas rodiklis“. Po kelerių metų jos vėl gali pasiekti ir 4–5 proc. ribą, tačiau toks pakilimas bus trumpalaikis. Vis dėlto tokių palūkanų galima laukti, jeigu Europos šalims nepavyks suvaldyti infliacijos. Aukščiausią – 5,4 proc. ribą šešių mėnesių EURIBOR buvo pasiekusi 2008 m. spalį.

Tuo tarpu šešių mėnesių trukmės tarpbankinių paskolų litais palūkanų normos (VILIBOR) kreivė vis dar leidžiasi. Tačiau irgi laikinai. Nuo 10 proc. pasiekusių aukštumų VILIBOR ėmė leistis išgaravus lito devalvacijos baimei, o šių metų vasarį laikosi ties 1,70 proc.

Kadangi įmonių ir gyventojų indėlių toliau daugėja, o bankai skolina vis dar nedrąsiai, atsiradusį litų perteklių bandoma paskolinti už bet kiek. Vien per 2010-uosius indėliai išaugo 4,4 mlrd. litų ir pasiekė 45,4 mlrd. litų. Atsigaunant šalies ekonomikai, bankininkai turėtų ryžtis vis plačiau atrišti kreditų išteklių maišą, tačiau sumažėjus litų pertekliui, į viršų ims lipti ir palūkanos. Vis dėlto rekordinių aukštumų, kai 2008 m. gruodį pusmečio VILIBOR normos buvo pasiekusios 10,4 proc., neturėtume išvysti.

Prieš pasidedant palūkanų augimo vajui, finansų ekspertai pataria tiek verslui, tik gyventojams siūlo jau dabar užsifiksuoti palūkanas 5 metų laikotarpiui ir užsitikrinti stabilias įmokas bankams.

Kai EURIBOR kyla, nors ECB bazines palūkanas vis dar tebelaiko ties 1 proc. riba, pasigirsta įtarimų, kad palūkanų eurais didinimą komerciniai bankai sieja ne tik su lūkesčiais, bet ir su galimybe užsidirbti. Tokie „kaltinimai“ M.Vaičiuliui neatrodo įtikinami: „Galima būtų įtarinėti Lietuvos bankus, kurie neva būtų lengviau susitarti dėl to, kokiomis palūkanomis jie skolina vieni kitiems. Tačiau susitarti 50-čiai Europos bankams galimybių beveik nėra“.

Lietuvos bankas konstatavo, kad 2010 m. VILIBOR pastebimai priartėjus prie EURIBOR, sumažėjo paskatos skolintis eurais. Dėl šios priežasties pernai litais suteiktų paskolų dalis paskolų portfelyje mažėjo ne taip ryškiai kaip 2009 metais. 2010 m. ketvirtąjį ketvirtį paskolos litais netgi padidėjo 137,1 mln. litų (0,9 proc.), o jų dalis paskolų portfelyje – 0,6 proc. punkto. 2011 m. sausio 1 d. paskolos litais sudarė 26 proc. paskolų portfelio. Iš viso Lietuvos komerciniai bankai yra suteikę 58 mlrd. litų paskolų.