Investuotojams svarbiausia saugumas, stabilumas

2013-11-12 16:56:22

Kritiką, kad Lietuvoje mokestinis klimatas nepalankus verslui, Finansų ministerija atrėminėja tarptautinių tyrimų išvadomis: mokestinė aplinka esanti geresnė už vidurkį. Tačiau tyrėjai neįvertina vieno labai svarbaus verslui aspekto – stabilumo.

Mokesčių dydis – svarbi, bet ne pati svarbiausia aplinkybė. „Investuotojams aplinkybė numeris vienas yrasaugumas, stabilumas“, – pabrėžia konsultacijų bendrovės „Ernst & Young“ partneris Kęstutis Lisauskas. Netikėti pokyčiai verslininkus atbaido labiau nei vieną žvirblį – tūkstantis kaliausių. O dabartinė Vyriausybė savo darbą pradėjo būtent nuo netikėtų ir ne itin malonių pokyčių – padidintas pelno ir dividendų apmokestinimas, atsirado išlygų dėl lengvatų dividendams apmokestinti. Tad nieko stebėtino, kad iškart po 2008-ųjų gruodį įvykdytos naktinės mokesčių reformos Lietuvos verslas pradėjo itin aktyviai ieškoti užuovėjos Nyderlanduose.

Vos per pusę metų lietuvių tiesioginės užsienio investicijos Nyderlanduose padvigubėjo: nuo 508,8 mln. iki 1,035 mlrd. litų. Trečiąjį 2009-ųjų ketvirtį ši suma šoktelėjo iki 1,259 mlrd. litų. Didžiąją šios sumos dalį sudarė popierinės investicijos. Niekas nepirko naujų įmonių Nyderlanduose ir nestatė gamyklų – tiesiog persistumdė akcijų nuosavybė grupės viduje. Vienas pavyzdžių – „Vilniaus prekyba“ jai priklausančių prekybos ir pramogų centrų „Akropolis“ valdymą perkėlė į Nyderlandus ir Maltą. Šaltinis: IQ