Būsto kainų kilimas - tik prognozėse

2013-11-12 16:57:53

Lietuvoje krizė ir po jos prasidėjęs stagnacijos laikotarpis baigėsi, todėl būsto kainos šiemet kils apie 5–10 proc. – tokias prognozes jau žarsto nekilnojamojo turto (NT) ekspertai.

Atsigaunanti šalies ekonomika vėl skatina NT rinkos atstovus garsiau kalbėti apie kilsiančias butų kainas. Tiesa, šiuo metu nesitikima, kad būsto kainos gali didėti tokiais tempais, kaip prieš krizę, tačiau kad jos ir toliau kris, jokių prielaidų nematoma. Bendrovės „Ober-Haus“ Vertinimo ir rinkotyros skyriaus vadovas Saulius Vagonis prognozuoja, kad labiausiai – apie 10 proc. – galėtų brangti pats pigiausias būstas, o vidutiniškai kainos visoje šalyje turėtų didėti maždaug 5 proc.

„Jau įsitvirtina nuomonė, kad kainos pasiekė dugną. Pirkėjai nebelaukia didesnių nuolaidų ir dairosi būsto. Gerėjanti ekonominė padėtis ir bankų kreditavimo politika rodo, šiemet būsto rinka turėtų būti daug aktyvesnė. Be to, gana mažos indėlių palūkanos verčia gyventojus pamąstyti, ar santaupas toliau laikyti bankuose ar investuoti į NT“, – įsitikinęs S.Vagonis.

Pernai sostinėje būstai brango vos 0,1 proc., nors Rygoje šis pokytis siekė 5,1 proc., o Taline – 7,9 proc. „Ober-Haus“ prieš metus tikėjosi, kad 2010 metais NT Lietuvoje brangs keliais procentais, tačiau visos šalies mastu jos toliau smuko. „Praėjusių metų pradžioje kainos dar iš inercijos krito iki gegužės mėnesio, o antrą pusmetį rinka po truputį atsigavo ir kainos kilo 2–3 proc. Kai kurie ekonominės klasės būstai brango 5–7 proc., tačiau bendrą metų rezultatą žemyn nutempė prastas pirmasis metų pusmetis“, – kodėl pro šalį prašovė prognozuotojai, aiškino NT ekspertas.

Šiuo metu Baltijos šalyse ekspertai teigia matantys Skandinavijos valstybių, prieš du dešimtmečius taip pat patyrusių NT krizę, patirtį: sprogus burbului, kainos krito 2–3 metus, tačiau vėliau per 5–7 metus  pasiekė tas pačias aukštumas. Vis dėlto prognozuoti tokį patį scenarijų ir Baltijos valstybėms kol kas nesiryžtama, mat Šiaurės Europos šalys buvo ir tebėra gerokai ekonomiškai stipresnės. Kainų kilimą esą lems vienintelė priežastis – kaip sparčiai stiprės Baltijos šalių ekonomika, panašiu tempu į viršų turėtų kopti ir būsto kainos.

„Jeigu įvyks stebuklas ir ekonomika vėl pradės sparčiai augti, NT kainos gali grįžti į ankstesnį lygį po 5–7 metų, tačiau jeigu ūkis augs vangiai, tokių kainų, kurios buvo prieš 2–3 metus, teks laukti ilgai“, – sakė S.Vagonis.

Šiuo metu pasaulyje netyla kalbos apie pakartotinį ekonomikos sukrėtimą, kurį gali sukelti rekordiškai aukštos naftos ir maisto kainos. Kaip tokie įvykiai paveiktų Lietuvos NT rinką? Žiūrėkite vaizdo reportažą.

Šaltinis: http://iq.lt/titulinis/bustas-brangsta-tik-prognozese/?fblogin=1